بیماری های التهابی لگن

بیماری های التهابی لگن

بیماری های التهابی لگن

بیماری التهابی لگن (PID) به عفونت  قسمت فوقانی  دستگاه تناسلی  زنان ، از بالای  گردن رحم  تا صفاق گفته می شود . روش های درمان عفونت لگن چیست ؟ آیا مصرف آنتی بیوتیک می تواند در درمان  تاثیری داشته باشد . دکتر پوربرفه ای متخصص زنان در شیراز در این مقاله در رابطه  با این بیماری و راهکار های درمانی آن صحبت می کنند . عفونت هایی که در این مجموعه  قرار می گیرند  عبارتند از : آندومتریت ،سالپنژیت ، آبسه لوله ای – تخمدانی ، پریتونیت لگنی و پری هپاتیت . PID  شایع ترین  بیماری تناسلی  است  که در اتاق  اورژانس توسط متخصص زنان میدیرت می شود . اکثر موارد PID کسب شده  از جامعه  از طریق جنسی منتقل می شوند .

عوامل خطر  التهاب لگن در زنان

مهبل حاوی ارگانیسم  های متعددی است . لاکتوباسیل غیر بیماریزا غالب می باشد . فلور مهبل  با قاعدگی ،استفاده  از تامپون ،پس از جراحی  ،با واژینوز  باکتریایی ،و  بات بیماری  های متقل  شونده  از طریق جنسی  به طور چشمگیری  تغییر می کند .  مجرای اندوسرویکس(سرویکس چیست )  همانند  یک سد  محافظ  از ورود  فلور مهبل  به دستگاه  تناسلی  فوقانی  جلوگیری می کند . قاعدگی  این امکان  را برای فلور  مهبل فراهم می آورد  که این سد  را دور بزند .  به همین خاطر  بسیاری از موارد  PID  در یک  هفته اول قاعدگی  رخ می دهند . التهاب لگن  یک بیماری  چند میکروبی است  و ترکیب  های متفاوتی  از کلامیدیا تراکوماتیس ،نایسریا  گونوره  و مخلوطی  از باکتری های دستگاه تناسلی  تحتانی در آن دخیلند .

عوامل خطر عبارتند از :

  • سنین جوانی (نوجوانانی  که از نظر جنسی فعالند  در معرض  بیشترین خطر  هستند )
  •  شرکای جنسی متعدد 
  • سابقه بیماری  منتقل شونده  از طریق جنسی
  • قاعدگی
  •  و روش  های تهاجمی ژنیکولوژیک

 

دکتر پوربرفه ای متخصص زنان در شیراز هستند که در زمینه انواع بیماری های زنان تخصص و تجربه کافی دارند ،برای مشاوره و تماس با شماره ی زیر تماس حاصل فرمایند : ۳۲۳۴۰۶۰۶_۰۷۱

 

علائم بیمار مبتلا به التهاب لگن

طیف گسترده ای  از تظاهرات  وجود دارد که از بیماری بدون  علامت تا تظاهرات بارز بیماری متفاوت هستند .

  • تب
  • درد شدید  دور ناف
  • حساسیت لگن  در لمس  و نشانه های  التهاب دستگاه تناسلی  تحتانی در معاینه لگن
  • بیشتر  زنان مبتلا به PID ،یا ترشح  موکوسی –چرکی  از گردن  رحم دارند  یا در اسمیر  مرطوبی  که از مایع  مهبلی  آن ها تهیه  شده است ، گلبول سفید دیده می شود .
  • علامت  چاندلییر ،به معنی درد شدید  که هنگام  لمس  کردن رحم  بر انگیخته  می شود . 
بیماری های التهابی لگن

بیماری های التهابی لگن

 

ارزیابی تشخیصی  بیماری التهابی لگن

هیچ یافته ای در شرح حال ، معاینه بالینی  و آزمایش های  بیمار به تنهایی  به اندازه کافی حساس و  اختصاصی نیست . از  آنجا که  همه آزمون  های تشخیصی  از ارزش  اخباری  مثبت پایینی  بر خوردارند و از طرف  دیگر التهاب لگن  درمان نشده  عوارض ماندگار  بالقوه وخیمی  از خود به جای  می گذارند ،کادر پزشکی  باید آستانه  پایینی برای  تشخیص و درمان  PID داشته باشد .

حداقل معیار  تشخیصی عبارت است از  حساسیت  رحم یا ضمائم  رحم در لمس  یا حساسیت  گردن رحم  در هنگام  حرکت  در غیاب  عالمل دیگری  که باعث  این علائم شود .

CBC ممکن است  نشان دهنده  لکوسیتوز باشد .

سونوگرافی  از طریق مهبل  یا MRI  لوله های ضخیم  و پر  از مایع را نشان می دهد .

بیوپسی  از آندومتر ممکن است  التهاب آندومتر را نشان دهد .

لاپاراسکوپی ممکن است  برای تشخیص  ضروری باشد .

لاپاراسکوپی ممکن است  برای درمان آبسه هم ضروری باشد .

 

درمان بیماری التهابی لگن

همه رژیم های آنتی بیوتیکی  باید بر علیه  نایسریاگونوره  و کلامیدیا  تراکوماتیس  موثر باشند .

رژیم های درمانی برای بیماران  بستری عبارتند از  :سفوتتان وریدی  به علاوه  داکسی سیکلین  یا کلیندامایسین ویرید به علاوه  جنتامایسین .

رژیم های  جایگزین عبارتند از  : لووفوکساسین  به علاوه  مترونیدازول  یا امپی سیلین به علاوه  داکسی سیکلین .

 اگر بیمار به صورت سرپایی درمان  شود ،یک پیگیری ظرف ۷۲ ساعت  بعد توصیه می شود  و انتظار می رود  در این مدت  بهبود قابل توجهی  در وضع بیمار رخ دهد . شرکای جنسی که در ۶۰  روز اخیر  با بیمار تماس  داشته اند ، صرف نظر از اینکه  عامل بیماری  زن مبتلا  چه چیز است  باید  با آنتی بیوتیک  هایی که بر  علیه کلامیدیا تراکوماتیس و نایسریا گونوره  موثرند ، درمان شوند .

میزان درمان قطعی بیماری التهاب لگن در زنان  ۹۰ درصد  است . اکثر موارد  شکست درمان  به آبسه  لوله ای –تخمدانی مربوط است .  درد ربع  فوقانی راست  در بیمار مبتلا به PID  مطرح کننده  پری هپاتیتی  است .

برخی مطالب مفید

تشخیص بیماری های مقاربتی

زایمان طبیعی در شیراز

زایمان سزارین در شیراز

درمان آندومتریوز در شیراز

تخمدان پلی کیستیک

با تشکر مدیریت سایت  دکتر پوربرفه ای متخصص زنان در شیراز

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

4 × 2 =