درمان بی اختیاری ادرار

درمان بی اختیاری ادرار

درمان بی اختیاری ادرار

اختلالات کف لگن و بی اختیاری های ادرار، آیا دلیل اصلی  بی اختیاری ادرار اختلالات کف لگن است ؟ دکتر پوربرفه ای متخصص زنان در شیراز در ادامه به بررسی موضوع بی اختیاری ادرار می پردازند . مثانه اندامی است که ادرار تولید شده  در کلیه ها را جمع آوری می کند  و برای دفع به پیشابراه می فرستد ،مثانه اندامی عضلانی  ،توخالی و است که روی کف لگن قرار دارد ،ادرار از راه حالب یا میزنای  وارد مثانه شده و توسط پیشابراه  از مثانه خارج می شود . در زنان مثانه زیر رحم و جلوی واژن قرار دارد و حفره مثانه ای رحمی آن را  از رحم جدا می کند ،هنگامی که دیواره مثانه به علت وارد شدن ادرار کشیده می شود  پیام عصبی حاصل به دستگاه عصبی پارا سمپاتیک  که بخشی از دستگاه عصبی خودکار است رفته و باعث می شود ،فرمان انقباضی عضله دترسور صادر شود . انقباض  این ماهیچه باعث خروج ادرار  از پیشابراه می شود ،برای اینکه ادرار از مثانه خارج شود باید  دو دریچه باز شود ،یکی دریچه داخلی که تحت کنترل دستگاه عصبی خودمختار است  و دیگری دریچه خارجی که به صورت ارادی باز و بسته می گردد .مشکلاتی که در عضلات این دریچه ها به وجود می آید می تواند سبب بی اختیاری ادرار شود.

درمان بی اختیاری ادرار

درمان بی اختیاری ادرار

اگر میزان ادرار به صد درصد  ظرفیت مثانه برسد ،عضله مثانه حالت غیر ارادی پیدا می کند  و ادرار  فورا به خارج سر ریز  می شود .  مثانه معمولا۳۰۰  تا ۳۵۰ میلی لیتر ادرار  در  خود نگهداری می کند . در  فرد بزرگسال می تواند تا حداکثر  ۵۰۰ سی سی ادرار در  خود  نگه دارد که ۱۵ برابر   حجم خالی آن می باشد . گاهی برخی از متخصصین زنان بیان می کنند که مثانه حتی تا یک لیتر ادرار را در خود جای می دهد اما این میزان  از فردی به فرد  دیگر متقاوت است . هنگامی که ادرار  تجمع  پیدا می کند چین های  پوشش درونی آن صاف و دیواره مثانه با کشیده شدن آن نازک می شود ،مثانه امکان پیدا می کند  که مقدار بیشتری ادرار را در خود نگه دارد . میل به ادرار کردن  معمولا هنگامی آغاز می شود که حجم ادرار آن  حدود ۲۵ درصد حجم کاری مثانه برسد . در این مرحله در صورتی که فرد بخواهد ،می تواند  به آسانی در مقابل  میل به ادرار کردن مقاومت کند . با ادامه  پر شدن مثانه میل به ادرار کردن قوی تر  می شود و نادیده  گرفتن آن به مراتب سخت تر می شود  ،نهایتا مثانه تا حدی پر می شود که میل به ادرار کردن  مقاومت ناپذیر می شود و فرد  دیگر  نمی تواند آن را نادیده بگیرد .

مثانه عصبی

مثانه عصبی به حالتی گفته می شود که باعث مشکلاتی در کنترل ادرار  می شود ،علائم مثانه عصبی عبارتند از :

ادرار کردن به صورت مقادیر کم ولی دفعات بیشتر از حد معمول

مشکل در  شروع ادرار یا تخلیه کامل مثانه

از دست رفتن کنترل مثانه و ریزش ،بی اختیار ادرار

احساس کاذب پری مثانه

تست های تشخیصی که در زمینه پیدا کردن علت اصلی مثانه عصبی وجود دارند شامل ، تست های ادراری ،خونی و سیستومتری  که عموما با نام نوار مثانه  شناخته شده است . برخی از روش های تصویر برداری مانند سونوگرافی ،سی تی اسکن  و ام آر آی نیز کمک کننده است .

دکتر پوربرفه ای متخصص زنان در شیراز هستند .شما می توانید برای مشاوره و تعیین و قت با شماره زیر تماس بگیرید ۳۲۳۴۰۶۰۶_۰۷۱

درمان مثانه عصبی

در برخی بیماران مصرف داروهایی که اعصاب مثانه را تقویت می کنند، مانند بتانکول مفید است .

در شرایطی که مسئله عفونت ادراری مطرح باشد درمان کننده اصلی آنتی بیوتیک ها هستند .همچنین در شرایطی که دارو موثر نگردد و فرد قادر به ادرار کردن نباشد  تزریق بوتاکس  به داخل مثانه نیز می تواند کمک کننده باشد .

بی اختیاری های ادراری

بی اختیاری ادراری به معنای از دست رفتن کنترل مثانه به وسیله فرد است که میلیون ها زن در سراسر جهان به آن گرفتار هستند در زنان بیشتر از مردان دیده می شود ،تکرر ادرار هم که به معنی نیاز به دفع مکرر ادرار است . بی اختیاری ادراری ممکن است در هر  سنی رخ دهد . اما در سنین بالا شایع تر است .

اغلب موارد اشکال در کنترل مثانه زمانی اتفاق می افتد که عضلات مثانه بیش از حد ضعیف یا بیش از حد فعال هستند . عضلاتی که منافذ مثانه را بسته نگه میدارند ضعیف باشند  ممکن است فرد هنگام عطسه کردن  یا خندیدن و یا بلند کردن  اجسام سنگین که فشار داخل شکمی بالا می رود دچار نشت ادرار شود .

در مقابل اگر عضلات بیش از حد فعال باشد ممکن است میل  شدید به ادرار کردن هنگامی فرد را به سرویس بهداشتی بکشاند که ،ادرار چندانی در مثانه وجود ندارد .

این نوع بی اختیاری را بی اختیاری فوریتی یا مثانه بیش فعالی می گویند ،به جز موارد ذکر شده مشکلات پروستات یا اسیب های عصبی هم می تواند در اقایون نیز باعث بی اختیاری ادرار شود .

بی اختیاری ادرار  بر حسب علت انواع مختلفی دارد :

  • بی اختیاری فوریتی ،به این صورت است که فرد به صورت ناگهانی نیاز به دفع ادرار پیدا می کند و اکثرا در راه رسیدن به توالت دچار نشت ادرار می شود .
  • بی اختیاری استرسی ،زمانی رخ می دهد که ماهیچه ها و عضلات اطراف پیشابراه در حالتی که دفع اختیاری ادرار وجود ندارد ، عضلات مثانه توانایی نگهداری ادرار را ندارد و نشت ادرار رخ می دهد .
  • مثانه بیش فعال ،برخی از بی اختیاری های ادراری به علت مثانه بیش فعال هستند ،علائم آن ها شبیه  بی اختیاری فوریتی است ولی معمولا نشت ادرار  تا قبل از رسیدن به توالت  رخ نمی دهد .

تشخیص

انواع بی اختیاری ها را از  طریق نوع علائمی که بیمار در زمان معاینه بیان می کند  شناسایی می کنند. آزمایشات آنالیز ادراری ،سونوگرافی کلیه و مثانه ،بررسی های یورودینامیک یا اصطلاحا نوار مثانه را می توان استفاده کرد . درمان بی اختیاری های ادراری بر حسب  نوع و شدت علائم  بسته به نظر  متخصص زنان  از درمان دارویی و جراحی استفاده می شود .

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

پنج × 5 =