یائسگی چیست

یائسگی چیست

یائسگی چیست ؟ یائسگی  در زندگی یک زن به زمانی گفته می شود که فعالیت تخمک سازی در تخمدان ها متوقف می شود و قاعدگی ماهانه  پایان پیدا می کند . این  زمان در افراد بنا بر نژاد و ژنتیک  و تفاوت های فردی متغیر است  ولی معمولا بین سنین  ۴۵ تا ۵۵ سال است ،چندین سال قبل از قادعگی  به علت تغییراتی که در سطح هورمون ها اتفاق می افتد  برخی علائم یائسگی رخ می دهند ،علاوه بر قاعدگی های نامرتب ،علائمی مانند گر گرفتگی ،تعریق شبانه  ،اختلالات خواب و خشکی واژن از جمله علائمی هستند که چند سال پیش از یائسگی ممکن است بروز کنند .

یائسگی تقریبا یک قسمت طبیعی از دوران زندگی یک زن است که نیازی به درمان ندارد . اما تغییرات آزار دهنده ای که قبل و بعد  از یائسگی رخ می دهند نیاز به درمان دارند .  از نظر تعریف دقیق ،یائسگی به زمانی گفته می شود که ۱۲ ماه  از قاعدگی قبلی گذشته باشد . میانگین  سن یائسگی ۵۱ سال است  هر چند  که این سن بین ۴۵ تا ۵۵ سال  متغیر است . اگ خانمی زودتر از ۴۵ سالگی ،یائسه شود ،به آن یائسگی  زودرس گفته می شود . در فرد بالای ۴۵ سال اگر قطع کامل قاعدگی برای  یک سال اتفاق بی افتد  و سایر علائم  یائسگی مانند گرگرفتگی و خشکی واژن هم وجود داشته باشد ،تشخیص یائسگی قطعی  است و نیازی به انجام آزمایش های اضافی  تر نمی باشد .

در رابطه با افرادی که رحم ندارند ،یعنی به علت  خونریزی یا بیماری ،و یا جراحی رحم برداشته شده ،ولی  تخمدان ها  را داشته باشند ،تشخیص یائسگی کمی سخت است ،  در این شرایط با توجه این که  قاعدگی فرد از مدتها قبل  قطع شده است وجود سایر علائم یائسگی  ، مانند گرگرفتگی و خشکی واژن شک به یائسگی را بر می انگیزد .

یائسگی چیست

یائسگی چیست

قاعدگی در حول یائسگی

بسیاری از بانوان  در دوره  حول و هوش یائسگی متوجه تغییراتی در قاعدگی  خود می شوند ،این تغییرات شامل موارد زیر می شود :

  • قاعدگی که بیشتر یا کم تر از حد نرمال باشد
  • قاعدگی هایی که طول روز آن بیشتر یا کمتر از حد نرمال باشد

در چه زمان قاعدگی های این دوره  طبیعی تلقی می شوند ؟

زمانی که  فواصل خونریزی های رحمی کمتر از سه هفته باشد .

خونریزی های شدید و سنگین

لکه بینی بین قاعدگی

هر گونه خونریزی پس از یائسگی

 روش های پیشگیری از بارداری  در حول یائسگی

اگر چه بیشتر افراد بعد از ۴۵ سال باردار نمی شوند ،ولی در فردی که عادت ماهیانه به صورت مرتب انجام می شود  و فرد رابطه جنسی منظمی دارد ،احتمال بارداری وجود دارد  و جلوگیری از بارداری  ضروری می باشد .

پس از سن ۴۵ سالگی استفاده از کلیه روش های ضد بارداری  هورمونی ،ممنوع می باشد و اگر فرد  تا این زمان از روش های هورمونی استفاده کرده است  برای تغییر آن لازم است تا با متخصص زنان خود مشورت کند . دکتر پوربرفه ای متخصص زنان در شیراز  برای بیمار خود بهترین روش را پیشنهاد می دهند .

زمانی که برای مدت ۱۲ ماه عادت ماهیانه متوقف شده باشد ،نیازی نیست که فرد از روش جلوگیری خاصی استفاده کند .

علائم یائسگی

هنگامی که فعالیت تخمدان ها متوقف می شوند ،سطح استروژن  کاهش پیدا می کند .

برخی از بانوان  ممکن است هیچ گونه علائمی نداشته باشند ،برخی بسیار کم و اغلب بانوان از یک یا دو علائم یائسگی رنج می برند .

شایع ترین علائم یائسگی عبارتند از :

  •  گرگرفتگی

گرگرفتگی معمولا با احساس گرما  در صورت و  بالای تنه ایجاد می شود که این  احساس در بقیه قسمت های بدن هم پخش می شود و معمولا دو  تا چهار دقیقه زمان می برد  .

برخی از خانم ها در حین گرگرفتگی عرق هم می کنند  ،تعداد گر گرفتگی در افراد مختلف  از یک  یا دو بار در روز تا ساعتی یکبار متفاوت است

  • اختلالات خواب

برخی از خانم ها در به خواب رفتن ،یعنی آغاز خواب و  طول مدت  خواب مشکلاتی پیدا می کنند .بیدار شدن مکرر  در حالتی که  فرد در روز بعد احساس خواب آلودگی  و خستگی داشته باشد .

  • تعریق شبانه

وقتی که فرد در طول شب دچار گر گرفتگی  شود به آن تعرق شبانه گفته می شود و باعث می شود ،فر در خواب  احساس سرما یا گرما داشته باشد ،این اتفاق  بیشتر در طول شب رخ می دهد و باعث کاهش کیفیت خواب  و به دنبال آن خستگی و بی قراری ،اختلالات توجه و بد خلقی می گردد .

  • افسردگی

در  طول دوران  گذر از یائسگی در برخی  از بانوان  علائم جدید خلقی بروز می کنند ، غمگین بودن ،اختلال توجه ،احساس بی علاقه بودن  به کار  های روزمره ،خوابیدن بیش از حد یا  کوتاه شدن  طول مدت خواب ،افرادی که در گذشته سابقه اختلالات خلقی و خصوصا افسردگی داشتند در این دوران بیشتر  در معرض اختلالات خلقی هستند.

  • خشکی واژن

هنگامی  که سطح استروژن خون کاهش پیدا می کند . بافت های درون واژن و پیشابراه ،یعنی مجرای خروج ادرار خشک و نازک می شود و این باعث می شود  فرد در هنگام رابطه درد و  تخلیه ادرار کامل صورت  نگیرد همچنین  در هنگام تخلیه ادرار  فرد احساس سوزش داشته باشد .

دکتر پوربرفه ای متخصص زنان در شیراز ،با استفاده از لیزر مونالیزاتاچ در شیراز سعی در کنترل عوارض یائسگی دارند . شما می توانید برای مشاوره و تعیین و قت با شماره زیر تماس بگیرید ۳۲۳۴۰۶۰۶_۰۷۱

درمان یائسگی

یائسگی در تمام دوران زندگی فرد  است ،همچون دوران بلوغ . چون با تغییرات  هورمونی بسیاری درگیر است ،بر قسمت های مختلف بدن تاثیر می گذارد . مهمترین  مسئله در کمک به افراد این مورد است که خانمی که در معرض یائسگی قرار دارد  باید مورد مشاوره  قرار گیرد . علاوه بر خود فرد  خانواده فرد هم  لازم است  کاملا با علائم و راهکار های درمانی یائسگی آشنا شود  .  فرد و خانوداه فرد لازم است تا در ابتدا این مرحله از زندگی را بپذیرند  و بر این باور باشند که یائسگی تنها  پایان باروری یک زن است و نه  به معنای  شروع پیری و پایان  فعالیت جنسی .

بسیاری از خانم ها به ویژه افرادی که سطح اجتماعی و اقتصادی  پایین تری دارند ،یائسگی را عیب بزرگ یک زن می دانند . برخی با شنیدن این خبر  از متخصص زنان که شما یائسه شده اید ،گریه می کنند و احساس فقدان بزرگ  در زندگی خود دارند . این ها مسائلی  هستند  که باید توسط متخصص زنان و مشاوره خانواده  آموزش داده شود .

اما از جنبه  درمان  و پیشگیری یائسگی به دلیل کاهش سطح هورمون های تخمدانی  ، باعث تغییراتی در سیستم قلبی عروقی ،استخوان ها پوست مخاط و همچنین تغییرات روحی و روانی می شود .

درمان ها ی یائسگی به ۵ دسته تقسیم می شوند :

از نقطه نظر  گرگرفتگی و تعریق شبانه ، از دارو های ضد تشنج  می توان در درمان کمک گرفت .

برخی دارو های ضدافسردگی  در کاهش گرگرفتگی بسیار کمک کننده است .

آمپول های جلوگیری از بارداری ،که به آمپول های سه ماه و یکه ماه  معروف هستند  برای گرفتگی  برخی از بیماران موثر هستند .

استروژن  موجود  که در برخی از گیاهان همچون سویا موجود است  در کاهش گرگرفتگی موثر هستند و عوارض جانبی دارو ها  را ندارند .

اما در بیشتر  مطالعات این امر به اثبات رسیده است که زمانی که در اقوام  سابقه سرطان سینه وجود دارد ،مصرف گیاهان استروژنی منع است  . به همین دلیل در کسانی که سابقه سرطان پستان  وجود دارد بهتر است که استفاده  نشود .

در نتیجه یائسگی در زنان باعث کاهش بروز  هورمون های جنسی ،افسردگی و برخی  اختلالات خلقی می گردد . درمان سریع و به موقع و مشاوره با فرد  سبب می شود تا  مشکلات روحی و روانی مرتبط با فرد بهتر درمان شود . بیشتر این اختلالات معمولا موقتی هستند و چند سال بعد از یائسگی از بین میروند .  تحقیات انجام  شده به اثبات رسیده است که یائسگی هیچ تغییری بر میل جنسی ندارد  و کاهش رابطه جنسی به دلیل تصورات فرد از خود و خشکی واژن ایجاد می شود  که در مورد روابط جنسی تاثیر لیزر مونالیزا تاچ  بسیار تاثیری چشمگیر دارد و می توان گفت تحولی را در زندگی زناشویی و دوران یائسگی فرد ایجاد می کند .  می توان گفت تمام مشکلاتی که در مخاط و واژن دیده می شود ، برطرف می شود .  درمان با کمک این لیزر تقریبا تا ۶ هفته زمان می برد . بعد از این زمان تنها نیاز است  تا سالیانه  این درمان صورت گیرد .

برخی مطالب مفیددکتر پوربرفه ای متخصص زنان در شیراز

لابیاپلاستی در شیراز

زایمان طبیعی در شیراز

زایمان سزارین در شیراز

درمان آندومتریوز در شیراز

تخمدان پلی کیستیک

با تشکر مدیریت سایت  دکتر پوربرفه ای متخصص زنان در شیراز

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

سه × پنج =