دکتر شهناز پوربرفه ای

نکات مراقبت بعد از عمل برداشتن رحم (هیسترکتومی) + عوارض آن

عمل برداشتن رحم یا هیسترکتومی به سه روش لاپاراتومی، لاپاراسکوپی و واژینال هیسترکتومی انجام می شود. در صورتی که پزشک هر یک از این روش ها را تجویز کنید مراقبت بعد از برداشتن رحم باید رعایت شود. در ادامه این مقاله می خواهیم به موارد مهم مراقبت بعد از برداشتن رحم، علت کمر درد بعد از عمل رحم، تغذیه بعد از عمل برداشتن رحم، عوارض بعد از عمل برداشتن رحم و… بپردازیم. با ما همراه باشید.

علت کمر درد بعد از عمل رحم 

طبق بررسی های انجام شده علت کمر درد بعد از عمل رحم به دلیل تأثیر مستقیم و منفی عمل هیسترکتومی بر نواحی لگن، منجر به کمردرد مزمن می‌شود که اندام لگنی، معمولاً در ناحیه تحتانی شکم را تحت تاثیر قرار می دهد.

کمردرد بعد از هیسترکتومی چقدر طول می کشد؟

یکی از سوالاتی که برای اکثر بیماران بعد از عمل برداشتن رحم ایجاد می شود این است که درد بعد از هیسترکتومی چقدر طبیعی است؟ احساس درد بعد از برداشتن رحم برای هر فرد در موقعیت های مختلف می تواند متفاوت باشد، اما به طور حدودی پزشکان یک بازه زمانی 3 ماهه را پیش بینی می کنند. هیسترکتومی یک جراحی تهاجمی است، بنابراین به طور طبیعی نیاز به استراحت دارد و با کمی درد و ناراحتی همراه خواهد بود.

مراقبت بعد از برداشتن رحم

تغذیه بعد از عمل برداشتن رحم 

تغذیه بعد از عمل برداشتن رحم یک فاکتور بسیار مهم است که حتما باید رعایت شود. مراقبت بعد از برداشتن رحم به دلیل افزایش وزن ناگهانی، مشکلات بی خوابی و احساس درد شدید و … ضرورت دارند چرا که هورمون های شما در حال تغییر هستند و بدن شما نیز تغییر می کند. با داشتن تغذیه سالم، ورزش و کاهش استرس، می‌توانید عوارض بعد از عمل جراحی برداشتن رحم را جبران کنید.

عوارض بعد از عمل جراحی برداشتن رحم 

عمل هیتسرکتومی نیز مانند دیگر انواع جراحی می توانند شامل عوارضی باشند. از جمله عوارض بعد از عمل جراحی برداشتن رحم می توان به موارد زیر اشاره کرد:

  • عوارض بیهوشی عمومی
  • خون ریزی
  • آسیب حالب
  • آسیب مثانه یا روده
  • عفونت
  • لخته شدن خون
  • مشکلات واژن
  • نارسایی تخمدان
  • و…

مراقبت بعد از عمل پولیپ رحم 

در طی عمل برداشتن پولیپ رحم مراقبت هایی نیاز است که به سه بخش قبل از جراحی، حین جراحی و بعد از جراحی تقسیم می شود. در ادامه موارد مهم مراقبت بعد از عمل پولیپ رحم و قبل و حین عمل را نیز بیان کرده ایم.

مراقبت قبل از عمل برداشتن رحم

قبل از عمل برداشتن رحم ممکن است از شما خواسته شود که مصرف آسپرین، ایبوپروفن (Advil، Motrin)، ناپروکسن (Aleve، Naprosyn)، کلوپیدوگرل (Plavix)، وارفارین (Coumadin) و سایر داروهای رقیق کننده خون را متوقف کنید.

پس از پایان خونریزی قاعدگی و قبل از تخمک گذاری (اگر هنوز در حال تخمک گذاری هستید) باید این روش را انجام دهید.

از پزشک خود بپرسید که چه داروهایی را همچنان باید در روز جراحی مصرف کنید.

در مورد هر گونه اختلال احتمالی خونریزی یا سایر شرایط پزشکی که ممکن است داشته باشید صحبت کنید.

در صورت نیاز به انتقال خون از شما نمونه خون گرفته می شود.

مصرف دخانیات را محدود کنید چرا که به شما کمک می کند تا سریعتر بهبود پیدا کنید.

مراقبت در روز جراحی عمل برداشتن رحم

در صورتی که قرار است بیهوشی عمومی داشته باشید، معمولاً از شما خواسته می شود که شب قبل از جراحی چیزی ننوشید یا نخورید. داروهایی که پزشک به شما گفته است را با یک جرعه کوچک آب مصرف کنید. از پزشک خود یا پرستار بپرسید که چه زمانی باید به بیمارستان مراجعه کنید.

مراقبت بعد از هیسترکتومی

مراقبت بعد از برداشتن رحم

بعد از عمل برداشتن رحم اکثر بیماران می توانند در همان روز به خانه بروند.

ممکن است برای یک یا دو روز بعد از عمل، گرفتگی و خونریزی واژینال افزایش یافته باشد.

امکان دارد حدود یک روز یا بیشتر به دلیل گازی که در طول عمل انجام می شود، درد گاز معده داشته باشید. احتمالا این درد به بالای شکم و شانه شما گسترش یابد. پیاده روی به کاهش این فشار کمک می کند.

عمل هیسترکتومی بهبودی سریع دارد و اکثر بیماران در چند روز اول احساس بهتری دارند.

بهبودی و نقاهت بعد از برداشتن رحم

برخی از زنان به مدت چند هفته مقداری ترشح همراه با خون دارند اما به مرور زمان کاهش خواهد یافت.

بیشتر زنان در هفته اول پس از جراحی احساس بهتری دارند. با این حال، به مدت چند هفته از بلند کردن، فشار دادن یا کشیدن اجسام سنگین خودداری کنید.

تا زمانی که پزشک برای شما مشخص کرده است رابطه جنسی یا دوش را از سر نگیرید.

بهبودی کامل حدود دو هفته طول می کشد تا امکان بهبودی کامل فراهم شود.

عوارض بعد از عمل پولیپ رحم 

پولیپ های آندومتر رشد بیش از حد غدد آندومتر هستند که معمولاً  از داخل حفره رحم بیرون زده اند. پولیپ های آندومتر ماهیتی خوش خیم دارند و هم در سنین باروری و هم در زمان مشاهده یائسگی و علائم آن به مرور پدیدار می شوند. اگرچه پولیپ آندومتر نسبتاً شایع است و ممکن است با خونریزی شدید غیر طبیعی در دوران قاعدگی همراه باشد. در زنان بدون علائم، پولیپ آندومتر ممکن است خود به خود بهبود یابند، زنانی که علائم پولیپ آندومتر را دارند می توان به طور ایمن و کارآمد با برداشتن هیستروسکوپی درمان را انجام داد.

مراقبت های بعد از عمل افتادگی رحم 

برای مراقبت های بعد از عمل افتادگی لازم است که تا 2 هفته بعد از جراحی هیچگونه فعالیت سنگین انجام ندهید. تنها برای انجام فعالیت های سبک روزمره مجاز هستید. پس از 4 هفته و حداکثر 6 هفته پس از عمل می توانید شروع به راه رفتن و ورزش های ملایم کنید. در صورتی که احساس درد و ناراحتی نداشتید می توانید فعالیت خود را به مرور افزایش دهید.

سوالات متداول مراقبت بعد از برداشتن رحم

دکتر شهنار پوربرفه ای

دکتر شهناز پوربرفه ای

دکتر شهناز پوربرفه ای عضو هیئت مدیره بیمارستان خصوصی شفاء می باشند و از سال 1389 مسئولیت بخش زنان، زایمان و زایشگاه بیمارستان را به عهده دارند. ایشان از پیشگامان راه اندازی زایمان در آب و فیزیولوژیک در شیراز می باشند. از سال 1394 به صورت حرفه ای در رشته جراحی های زیبایی زنان در کشورهای مختلف دوره گذرانده و موفق به اخذ مدرک از انجمن جراحی زیبایی زنان آمریکا شده اند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

5 × 5 =

فهرست محتوا