زایمان-به-روش-سزارین

زایمان سزارین در شیراز

زایمان سزارین در شیراز

زایمان سزارین ، یکی از عمل های بزرگ در حیطه زنان است که حدود ۱۰% از زایمان های کل جهان را به خود اختصاص می دهد. دراین عمل جراحی پوست شکم و عضلات زیر آن برش خورده و قسمتی از دیواره رحم را نیز برش می دهند تا بتوانند جنین را از آن شکاف خارج نمایند. به دلیل ترس از درد زایمان طبیعی بعضی از خانم ها تمایل دارند که زایمان خود را به روش سزارین  انجام دهند. این روش در ایران آماری حدود ۳۰% زایمان ها را به خود اختصاص داده است.

 

زایمان سزارین

در زایمان به روش سزارین بیمار متحمل درد انقباضات لگنی و درد زایمان طبیعی نبوده و تنها درد در ناحیه خط برش خود خواهد داشت که این درد بعد از سپری شدن دوره نقاهت پس از زایمان بهبود خواهد یافت. البته بیشتر متخصصین زنان و زایمان توصیه می کنند که زایمان به روش طبیعی انجام گیرد و استفاده از این روش درمواردی که سر نوزاد نسبت به رحم مادر بزرگ است ، یا موقعیت جفت مناسب نیست و یا بند ناف  پاره شده است و برای جنین مشکل ساز است توصیه می شود.

 

مزایای زایمان به روش سزارین

۱ـ چون روز عمل زایمان سزارین برنامه ریزی شده است ، مادر استرس و اضطراب کمتری در رابطه با زایمان داشته و بهتر می تواند برای مرخصی شغلی، نگهداری از کودک و سایر موارد برنامه ریزی داشته باشد.

۲ـ خطر خونریزی بعد از زایمان در خانم هایی که زایمان به روش سزارین داشته اند ،  کمتر می باشد.

۳ـ وقتی جان مادر یا فرزند در خطراست ، زایمان به روش سزارین می تواند خطرات احتمالی را از میان بردارد.

                                                

مواردی استفاده از زایمان سزارین

در شرایطی که قلب نوزاد دچار افت ضربان باشد ، جفت جنین کنده شود ، حالت قرارگیری جنین در رحم مادر غیرطبیعی باشد ، فشار خون مادر بالا باشد ، سر نوزاد نسبت به رحم مادر بزرگ باشد ، در بند ناف و جفت مشکل وجود داشته باشد ، جنین نارس یا دیررس باشد ، جنین ها چند قلو باشند ویا جنین دارای مشکل RH خون باشد ، توصیه می شود که برای زایمان از روش سزارین استفاده شود.

 

مراقبت های پس از زایمان سزارین

۱ـ تغذیه مادر : بهتر است که مادر تا ۳ روز بعد از زایمان ، از مصرف خوراکی هایی که باعث نفخ شکم او می شود مانندآ های غیر طبیعی ، میوه وحبوبات خودداری نماید و سبزیجات ، گوشت و مرغ را به صورت آب پز مصرف نماید. همچنین برای جلوگیری از ابتلا به یبوست مصرف روغن زیتون ، انجیر و آب انجیر توصیه می شود. به دلیل اینکه مادر در طی سزارین خون زیادی از دست داده است ، مصرف آب برای بدن بسیار ضروری می باشد.

۲ـ ضدعفونی کردن پانسمان : با توجه به اینکه پانسمان شما ضد آب است یا نه ، باید مواظب استحمام خود باشید. اگر پانسمان ضد آب است ، دوش گرفتن ایستاده در زمان کوتاه بلامانع است اما در غیر این صورت بهتر است که تا ۳ روز محل بخیه ها برخوردی با آب نداشته باشد. بعد از ۳ روز می توان محل بخیه ها را شست وشو داده و با سشوار خشک کنید. این کار تا زمانی ادامه می یابد که محل بخیه ها ترمیم یابد.

۳ـ فعالیت بدنی پس از سزارین : احمال ابتلا به یبوست در اثر کم تحرکی مادر وجود دارد. بنا براین بهتر است که مادر در محیطی تمیز و آرام کم کم پیاده روی خود را شروع نماید. همچنین با وجود کارهای روزانه ، پیاده روی سبک و کارهای نگهداری از نوزاد خود ، زمان کافی ومناسب برای استراحت خود در نظر بگیرید.

۴ـ شیردهی پس از سزارین : بهتر است که قبل از شیر دادن به نوزاد خود سینه خود را با آب ولرم شست و شو دهید تا آلودگی ها عفونتی در نوزاد ایجاد نکند. در صورت مشاهده هر گونه قرمزی و سفتی و تغییرات پوستی در سینه حتما به پزشک خود مراجعه نمایید.

زایمان-به-روش-سزارین

انواع سزارین

برشی که در شکم مادر ایجاد می شود ، تفاوت میان انواع سزارین را مشخص می نماید . از این رو زایمان به روش سزارین به روش برش کلاسیک و برش LSCS انجام می شود.

۱ـ برش کلاسیک در زایمان سزارین : در این روش ، برش روی رحم به صورت عمودی زده می شود. از این روش برای مواردی که زایمان اورژانسی است استفاده می شود. از موارد خاص این روش جراحی می توان به مواردی که نوزاد به یک سمت خوابیده ، جفت پایین تر از حد انتظار گیر کرده است و یا زمانی که نوزاد خیلی کوچک است اشاره نمود. البته ممکن است که با استفاده از این روش مادر در بارداری ها و سزارین های بعدی با مشکلاتی مواجه شود.

۲ـ برش LSCS در زایمان سزارین : در این روش از برش افقی استفاده می شود که یک برش در زیر شکم و یک برش دیگر در قسمت شکم ایجاد می شود. در استفاده از این روش روند بهبودی سریع تر بوده و مادر در زایمان های بعدی با مشکلی مواجه نخواهد شد.

 

آمادگی های قبل از زایمان به روش سزارین

۱ـ بهتر است که مادر ۶ ساعت قبل از انجام عمل سزارین از خوردن و نوشیدن خودداری نماید . در صورتی هم که کیسه آب مادر ناگهان پاره شود و پزشک مجبور به انجام عمل سزارین اورژانسی شود ، پزشک از مادر در رابطه با اینکه آخرین بار چه چیزی خورده یا نوشیده است سوالاتی می پرسد تا بتواند بهترین تصمیم را بگیرد.

۲ـ قبل از انجام عمل سزارین از مادر آزمایش خون گرفته می شود  تا اگر امکان وجود لخته شدن خون مادر وجود دارد لباس و جوراب مخصوص به او بپوشانند.

۳ـ برای جلوگیری از ابتلای مادر به عفونت شکمی ، شکم مادر با پارچه استریل و مواد ضدعفونی کننده تمیز می شود.

۴ـ در مرحله آخر مادر به اتاق عمل منتقل شده و عمل جراحی انجام می گیرد.

 

نحوه انجام عمل سزارین

برای شروع عمل جراحی ابتدا یک برش ۱۰ سانتی متری در شکم و رحم مادر ایجا شده ونوزاد از این شکاف بیرون آورده می شود. پزشک نوزاد را معینه کرده و سپس بند ناف بریده شده و جفت جدا می گردد. سپس برای کاهش خونریزی مادر ، از طریق سوزن ماده ای وارد رحم مادرمی شود که باعث انقباض رحم او شود. سپس قسمت های برش خورده شکم مادر مانند پوست ، چربی و عضلات بهم بخیه شده و زخم پوشیده می شود. برای جلوگیری از احتمال عفونت برای مادرآنتی بیوتیک تجویز می شود.

منتظر نظرات و پیشنهادات شما عزیزان هستیم

با تشکر، مدیریت سایت دکتر پور برفه ای

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

نوزده + 7 =