سلول-های-بنیادی

سلول های بنیادی

سلول های بنیادی

سلول های بنیادی قدرت قابل ملاحظه ای در تبدیل شدن به انواع سلول ها ی بدن را دارا هستند . این سلول های می توانند به عنوان یک سیستم ترمیمی نیز برای بدن عمل کنند . آن ها می تواننند تا زمانی که موجود در قید حیات باشد ،بدون هیچ گونه محدودیتی از نظر توانایی ،ولی تحت کنترل تقسیم شوند و سلول های جدید بسازند .

چگونه در یک موجود زنده بالغ ،سلول های سالم جایگزین سلول های پیر و مرده می شوند ؟

این سوال و تحقیق در این زمینه علمی ،محققان را بر آن داشت تا احتمال درمان بیماری ها را بر پایه سلولی ،مطرح کنند ،درمانی که تحت عنوان طب ترمیمی از آن یاد می شود .

دلیل اهمیت سلول های بنیادی را اینگونه می توان مطرح کرد که این سلول ها دارای دو توانایی مهم هستند که آن ها را از سایر سلول ها متمایز می سازد . ابتدا آن ها سلول های تمایز  نیافته هستند که می توانند خود را برای دوره طولانی از طریق تقسیم سلولی تجدید کنند و همچنین در شرایط فیزیولوژیکی بدن موجود زنده، و یا در شرایط آزمایشگاهی خاص می توان تمایز را در این سلول ها القا نمود تا تبدیل به سلول ویژه ای با عملکرد اختصاصی مانند سلول های تپنده عضله قلب یا سلول های تولید کننده انسولین گردند .

سلول-های-بنیادی

تقسیم بندی سلول های بنیادی

سلول های بنیادی را بر اساس منبعی که از آن گرفته شده اند و یا بر اساس توانایی در تمایز ،تقسیم بندی و نام گذاری می نمایند .

تقسیم بندی بر  اساس منشا

منشا این سلول ها ،بافت های بالغ یا همان تکامل یافته می باشند و این سلول های بنیادی بالغ را می توان از پوست ،کبد ،قلب ،خون ،مغز و دیگر بافت ها به دست آورد . چنانچه فعالیت یا بافت زیاد باشد مانند بافت پوششی سطح بدن و یا بافت پوششی سطح داخلی دستگاه گوارش که در هر دو اندام سلول های پوششی دائم در حال ریزش بوده و توسط سلول های جدید جایگزین می گردند تعداد سلول های بنیادی در آن ها بیشتر می باشد و بدیهی است که چنانچه فعالیت نو شدن یک بافت کم باشد ،میزان سلول های بنیادی آن نیز می تواند کم باشد .

در حال حاضر دانشمندان با دو نوع سلول بنیادی جنینی و بالغ با منشا انسانی یا حیوانی کار می کنند .

اگر شما به دنبال متخصص زنان در شیراز هستید ، بهتر است بدانید که دکتر پوربرفه ای متخصص زنان در شیراز می باشند ، امروزه خدمات زیبایی در شیراز بسیار انجام می شود که جراحی زیبایی واژن در شیراز نیز یکی از آن ها می باشد .

خدمات دکتر پوربرفه ای

جراحی زیبایی واژن

لابیاپلاستی

زایمان طبیعی

زایمان سزارین

با تشکر مدیریت سایت دکتر پوربرفه ای متخصص زنان در شیراز

 

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

11 + 2 =