درمان-ناباروری-در-شیراز

درمان ناباروری در شیراز

درمان ناباروری در شیراز

اکثر مردم تمایل به تولد یک کودک در طول عمر خود  دارند . درک تفاوت بین باروری طبیعی  و یا نازایی  یک امر مهم است .

اکثر زوج ها (حدود ۸۵ درصد) بعد از یک سال تلاش برای بارداری، در صورت عدم نتیجه ، برای درمان ناباروری اقدامات لازم را انجام دهند . به عنوان یک نتیجه می توان گفت ، ناباروری به عنوان عدم توانایی در طی ۱۲ ماه بدست می آید.

چه عواملی سبب ناباروری می گردد؟

  •     دوره های قاعدگی کم

زمانی که یک زن دارای دوره های منظم قاعدگی باشد ، ( به صورت چرخه های منظم هر ۲۱ تا ۳۵ روز تعریف می شود) نشان دهنده این است  که او به طور منظم تخمک گذاری می کند. تخمک گذاری حدودا ۲ هفته قبل از شروع دوره بعدی رخ می دهد.

درمان-ناباروری-در-شیراز

  •     سن زنان ۳۵ سال و یا بیشتر

به دلایل نامعلوم، تعداد تخمک ها به طور عادی با افزایش سن زنان کاهش می یابد ،همچنین کیفیت تخمک ها  نیز  در سنین بالا کاهش می یابد . در نتیجه توصیه می شوند زنانی که تصمیم به بارداری در سن بال دارند حتما اقدامات لازم ر ا انجام دهند .

  •     سابقه عفونت های لگن یا بیماری های منتقله از طریق جنسی

عفونت های منتقله از راه جنسی، مانند کلامیدیا یا گونوره، می توانند باعث التهاب و زخم های دائمی لوله های فالوپ شوند. حضور لوله های باز برای تخمک گذاری طبیعی ضروری است، زیرا اسپرم ها باید به منظور دستیابی به تخمک و تخمک گذاری و بارور شدن نیاز به عبور از این مسیر ها د ارد .

ناهنجاری های رحم، مانند فیبروئیدها که حفره آندومتر و پولیپ آندومتر ایجاد می کنند، می توانند باعث کاهش میزان آندومتری و میزان حاملگی شود. این اختلالات همچنین می تواند خونریزی نامنظم بین دوره های قاعدگی ایجاد کند. روش اصلی برای اصلاح یا رفع این اختلالات رحم باید با استفاده از  عمل هیستروسکوپی باشد ، در طی روش هیستروسکوپی یک دوربین درون حفره رحم قرار می گیرد.

توصیه می شود به بانوان شیرازی که  مبتلا به ناباروری هستند ،قبل از هر چیز برای درمان ناباروری در شیراز  ،به یک متخصص زنان برای تشخیص صحیح علت ناباروری، مراجعه کنند  . دکتر پوربرفه ای متخصص زنان در شیراز بعد از بررسی های لازم برای تشخیص علل ناباروری در زنان ،بهترین راهکارهای در مانی را به زوجین پیشنهاد می کند .

همانطور که گفته شد عدم حاملگی پس از یک سال از نزدیکی بدون پیشگیری و منظم را گویند . اکثر متخصص زنان بررسی را برای زنان ۳۵ سال یا بزرگتر پس از ۶ ماه شروع می کنند .باروری به طور طبیعی در هرسیکل ۲۰ درصد در طی ۳ ماه ۵۰ درصد  و در یکسال ۸۵ درصد است . از هر ۶ زوج ۱ مورد نازایی دارند و با افزایش سن شایع تر است .

عوامل مردانه در ناباروری

  • عوامل مردانه که سبب ناباروری می شود در حدود ۴۰ درصد است ،اختلالات اندوکرین:اختلال هیپوفیز ،هیپوتالاموس وهیپرپلاتزی آدرنال ،بیماری تیروئیدی ،کمبود تستسترون .
  • اسپرماتوژنر غیر طبیعی ،اورکیت اوریونی ،واریکوسل ،کریپتورکیدسیم.

تحرک غیر طبیعی ،آنتی بادی های ضداسپرم ،سندرم مژه بدون تحرک

اختلال عملکرد جنسی ،انزال روبه عقب ،انسداد مجرایی

عوامل زنانه در ناباروری

عوامل زنانه در زنان ۴۰ درصد و عوامل صفاتی ان ها ۴۰ دصد از علل نازایی می شود .چسبندگی های لگنی ناشی از جراحی های قبلی ،آندومتریوز و PID مزمن

  • عوامل تخمک گذاری

سندرم تخمدان پلی کیستیک اختلال عملکرد تیروئیدی نارسایی تخمدانی زودرس

  • عوامل لوله رحمی

بسته شدن لوله ،فیبروم ها ،آندومتریوز

  • عوامل مربوط به گردن رحم

اشکالات ساختمانی ،اشکالات مخاطی

  • و نازایی بدون دلیل مشخص

 

تشخیص نازایی

شرح حال و معاینه کامل در جهت جستجوی عوامل خطر ساز  که بتواند در باروری تاثیر بگذارد .

ازمایشات مربوط به عوامل مردانه ،آنالیز مایع ،شمارش اسپرم ،حجم ،تحرک ،مورفولوژی ،PH،شمارش WBC و اگر نتایج غیر طبیعی باشد با تست های غددی پیگیری می شود . تست های کمتر شایع شامل آنالیز ادراری پس از انزال  از جهت بررسی انزال  رو به عقب و تست پس از نزدیکی واکنش بین اسپرم و مخاط سرویکس است .

آزمایشات مربوط به عامل زنانه

ارزیابی غددی ،تخمدانی شامل سابقه قاعدگی ،چارت حرارت پایه بدن ،FSH روز ۲۱ ،افزاتیش LH ادراری و پرولاکتین ،در زنان ۳۵ سال یا بیشتر آزمایش روز سوم FSH ،ارزیابی لوله ای رحمی شامل هیستروسالپینگوگرام است تا ببینیم حفره رحمی و لوله فالوپ از نظر اندازه و شکل طبیعی است . معاینه صفاتی به وسیله لاپاراسکوپ اگر سابقه ای از افزایش اختلال قاعدگی داشته باشیم .

با تشکر مدیریت سایت دکتر پوربرفه ای متخصص زنان در شیراز

 

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

3 × 1 =