حاملگی دو قلویی

حاملگی دو قلویی

حاملگی دو قلویی

آیا تغذیه  در بارداری دو قلویی تاثیر دارد ؟  علت اصلی حاملگی دو قلویی چیست ؟  آیا بارداری دو قلویی می تواند برای مادر و جنین خطرناک باشد ؟ در این مقاله دکتر پوربرفه ای متخصص زنان در شیراز در رابطه  با حاملگی دو قلویی صحبت می کنند . اگر شما هم  تصمیم به بارداری دوقلویی دارید و یا برای درمان ناباروری خود اقدام کرده اید بهتراست مقاله زیر را مطالعه کنید .

حاملگی دو قلویی یکی از عوارض بارداری است  ، در حقیقت یکی از عوارض نامطلوب بارداری  شناخته می شود . ایجاد کردن آن به صورت مصنوعی برای بیمار خلاف اصول پزشکی است ،درست  است  که طی خیلی از درمان های ناباروری و دارو های تقویت تخمک گذاری که برای بیمار  تجویز می شود ،حاملگی دو قلویی و یا چند قلویی تجویز می گردد ،اما حاملگی دو قلویی به علت عوارض بسیار زیادی که برای مادر و جنین ایجاد می کند  و درصد قابل توجهی از بارداری  های دوقلویی دچار   عارضه های مختلف  و یا حتی  سقط های مکرر می شود . ایجاد کردن این حاملگی توسط دارو و یا درمان های کمکی فقط  به صرف اینکه بیمار علاقه به حاملگی دو قلو دارد اشتباه است .

حاملگی دو قلویی

حاملگی دو قلویی

نسبت جنسی در جنین های چند قلویی

با افزایش تعداد جنین در  انسان در هر حاملگی  ،درصد جنس مذکر  کاهش می یابد . در حاملگی های دو قلویی  که ناشی  از حوادث تاخیری بوده اند  ،تعداد  جنین های مونث  از این نیز  بیشتر بوده است و مثلا ۷۰ درصد  دو قلو های منوکوریون –منوآمنیون  و ۷۵ درصد  دو قلو های بهم چسبیده  ،مونث هستند . این پدیده  دو علت دارد :  اولا میزان مورتالیته در جنس مونث  از زندگی  داخل رحمی  تا سر تاسر  طول زندگی ، کمتر است . محدودیت  های تغذیه ای  و فضائی  دورن رحم  در اثر وجود  جنین های متعدد  ،ممکن است  این گرایش  را شدید تر  کند  دوما ، زیگوت هایی که از نظر  ژنتیک مونث هستند ، بیشتر  تقسیم می شوند .

دکتر پوربرفه ای متخصص زنان در شیراز ،برای بانوان عزیز شیرازی قبل از انتخاب روش زایمان ،مشاوره و بررسی های لازم را انجام می دهند و بهترین و مناسب ترین روش زایمان با توجه به شرایط را انتخاب می کنند

عوامل موثر بر دو قلویی

نژاد

شیوع  تولد های  چند قلویی  در میان  گروه های قومی و نژادی  مختلف بسیار متغیر است .

سن و پاریته  مادر

میزان دو قلویی طبیعی  در ۳۷ سالگی ، یعنی زمانی  که میزان  تکامل  فولیکول  های متعدد  در اثر تحریک  فراوان FSH  افزایش می یابد . ،به حداکثر می رسد .

وراثت

وراثت به عنوان  یکی از شاخص های  دو قلویی ،وجود  سابقه  خانوادگی  دو قلویی در مادر ،بسیار مهم  تر از وجود  سابقه  دو قلویی در پدر است .

عوامل تغذیه ای  و استفاده از روش های درمان های ناباروری همگی می تواند در بارداری دو قلویی تاثیر گذار باشد . لازم به ذکر است که افرادی که  حاملگی دو قلویی دارند نمی توانند از روش زایمان فیزیولوژیک یا  طبیعی استفاده کنند .

منتظر پیشنهادات و انتقادات شما عزیزان هستیم .

برخی مطالب مفید

زایمان طبیعی در شیراز

زایمان سزارین در شیراز

درمان آندومتریوز در شیراز

تخمدان پلی کیستیک

با تشکر مدیریت سایت  دکتر پوربرفه ای متخصص زنان در شیراز

 

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

13 − 1 =