آندومتریوز در دوران نوجوانی

آندومتریوز در دوران نوجوانی

آندومتریوز در دوران نوجوانی

آیا امکان اندومتریوز و بارداری همراه با هم وجود دارد ؟ بیشتر اندومتریوز در سنی  شایع است ؟  راه تشخیص آندومتریوز چیست ؟ آیا آندومتریوز  در سنین نوجوانی هم  بروز می کند ؟  این ها همگی سوالاتی هستند،  که در هنگام مراجعه به مطب، از دکتر شهناز پوربرفه ای متخصص زنان در شیراز پرسیده می شود . از آنجایی که بیماری آندومتریوز  یکی از بیماری های شایع میان بانوان است در نتیجه  لازم است  در رابطه با آن موضوعاتی را در نظر بگیرید .

آندومتریوز چیست ؟

آندومتریوز  یک بیماری  مزمن  است  و سازگاری  با آن جز مهمی  از درمان می باشد . در تسکین  دیس منوره  روش های TENS ، طب سوزنی، ویتامین B1،  منیزیم  کمک کننده  اند . در دیس منوره  ناشی از  آندومتریوز  میزان تاثیر  این روش  ها مشخص  نشده است .  گرچه  بسیاری از  مبتلایان  درمان های  تغذیه ای  و مکمل  مثل  درمان های گیاهی  و هومیوپاتی  را موثر  می دانند . در صورتی که  زنان احساس  کنند این  درمان ها کارایی  دارند  باید  استفاده  از این درمان  ها توسط متخصص  زنان مد نظر قرار گیرد .

آندومتریوز در دوران نوجوانی

آندومتریوز در دوران نوجوانی

آندومتریوز در دوران نوجوانی

۷۰ درصد  از دخترانی  که درد مزمن  لگنی  داشته و به  ضد بارداری  های خوراکی  یا دارو های  ضدالتهاب  غیر استروئیدی  پاسخ  نمی دهند دچار آندومتریوز  هستند .  در این افراد  لاپاراسکوپی  در نظر  گرفته می شود .  آندومتریوز  جزئی  تا خفیف  شایع ترین  مرحله  در نوجوانان است . در طی  جراحی  ضایعات  قرمز ، شفاف  و سفید  بیشتر دیده می شود .

در موارد خفیف  بیماری ، می توان  ایمپلنت های   اندومتریوزی  را در زمان  تشخیص با لاپاراسکوپی  درمان کرد  و به  دنبال آن  از ضد  بارداری  های خوراکی  با دوز کم،  جهت جلوگیری  از خطر عود  استفاده کرد . در موارد شدید  بیماری ، ابتدا  ۶ ماه درمان  طبی انجام شده  و سپس  از تجویز  مداوم،  ضد بارداری  های خوراکی  برای جلوگیری  از پیشرفت  بیماری استفاده می شود .

در دختران بالای ۱۷ سال  که تمایز  استخوانی  و بلوغ آن ها کامل است  می توان از آگونیست  های GnRH  استفاده کرد .  در نوجوانان ممکن است  انسداد  جران خون قاعدگی  مثلا در  آنومالی  های مولرین  سبب  گسترش  زودرس  آندومتریوز  گردد .  در دخترانی  که بعدا  دچار آندومتریوز  انفیلتره  عمقی  می شوند،  دیس منوره  اولیه  شدید  بیشتر است .

دکتر پوربرفه ای متخصص زنان در شیراز ،برای بانوان عزیز شیرازی بهترین و مناسب ترین روش درمان را با توجه به شرایط بیمار پیشنهاد می دهند ، شما می توانید برای کسب اطلاعات بیشتر با شماره ۳۲۳۴۰۶۰۶_۰۷۱ تماس بگیرید

درمان زنان بعد از یائسگی

با وجود مطالعاتی  که از درمان هورمونی  استاندارد  پس از یائسگی  و درمان جراحی  حمایت می کنند  هنوز نگرانی  نسبت به  استروژن  که ممکن است  سبب عود بیماری  شود وجود دارد .  با مطالعات موجود  نمی توان  زنان علامتدار  را  از مزایای هورمون ها  محروم کرد .

نتیجه گیری

دکتر پوربرفه ای متخصص زنان در شیراز توصیه می کنند ، یکی از مهمترین نکاتی که در  طی درمان آندومتریوز  چه در  دوران نوجوانی و چه یائسگی باید در نظر گرفته شود ، زمان تشخیص آندومتریوز است. در صورتی که این بیماری در مراحل اولیه خود تشخیص داده شود، درمان برای آن  بسیار ساده تر و در مدت زمان  کوتاه  تری انجام می شود .

با تشکر مدیریت سایت دکتر پور برفه ای متخصص زنان در شیراز

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

4 × پنج =